ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ
![medium logo](/_next/image?url=%2F_next%2Fstatic%2Fmedia%2Flogo_grey.a5d98d1d.png&w=384&q=75)
АКСЕЛЕРАТОР
Міністерства оборони України
Головна причина створення акселератора - надмірна зарегульованість організаційно-функціональної структури Міноборони, довгі, не орієнтовані на результат процеси в державі, відсутність сучасної автоматизації, фахівців з проєктного та інноваційного менеджменту, низька ефективність взаємодії між Мінобороною та підприємствами сектору ОПК, у т.ч. тими що прагнуть до нього долучитися, недостатній рівень проактивності та сучасної інноваційної культури в роботі Міністерства.
“Закритий клуб” оборонно-промислового комплексу завжди орієнтувався на практику замовлених державою дослідно-конструкторських робіт як на основну форму розвитку ОПК: режим таємності, специфічна наукова школа, висока вартість дослідно-конструкторських робіт, специфічний ринок збуту та інші фактори майже виключили з поля зору цілий прошарок інноваційних розробок, що дешеві, масові і нагально потрібні. Вони почали неочікувано для “Закритого клубу” вистрілювати зусиллями волонтерів і спільнокоштом прямо на фронт - БПЛА, бойові модулі, сучасне спорядження, зв’язок, окопний РЕБ, камери спостереження і багато іншого, що не виробляв сектор ОПК, що не стояло на озброєнні і не закуповувалось Міноборони. Треба було міняти цю культуру, але стримувала нормативна база.
Спрощення порядку допуску нових ОВТ - зміни до Постанови КМУ № 345
Вересень 2022
У постанову Кабінета Міністртів України № 345, що регулює порядок постачання озброєння та військової техніки (ОВТ) під час особливого періоду, було внесено норми, які дозволяли радикально спростити і пришвидшити процеси впровадження нових зразків ОВТ, що не виробляються серійно. Вже через кілька місяців нові типи БПЛА десятками допускались до експлуатації, а на їх закупівлі з боку Міноборони почали витрачатись мільярди гривень. Без зайвої реклами і в робочому порядку.
National Defence Hackathon
Листопад 2022
У листопаді 2022, в Києві відбувся організований Міноборони Національний оборонний хакатон 2022 (National Defence Hackathon 2022). На ньому зібралися найкращі українські спеціалісти з кібербезпеки, протидії дезінформації та експерти з IT-сфери з державного та приватного секторів, а також представники НАТО та міжнародні фахівці.
Змагання відбувалися за трьома напрямками: технічним, протидії дезінформації та юридичним. Учасники хакатону були розділені на 41 команду з державного та приватного секторів, загалом близько 300 учасників.
Хакатон, що проводився у метрополітені через загрозу обстрілів, попри це продемонстрував високу активність і велику зацікавленість бізнесу у впровадженні інноваційних розробок в мілітарній сфері, переконав у необхідності більш тісної співпраці приватних розробників військової техніки з державою, але у нових, відмінних від стереотипних, формах.
Ініціатива Brave1
Квітень 2023
У квітні 2023 року в Україні був запущений defenсe-tech кластер BRAVE1, щоб прискорити створення оборонних розробок. Проєкт реалізується Міністерством цифрової трансформації спільно з Міністерством оборони, Генеральним штабом Збройних Сил України, Радою національної безпеки і оборони, Міністерством стратегічних галузей та Міністерством економіки. МОУ та ЗСУ опрацьовують пропозиції, які надходять від Brave1 та мають високий рівень технологічної зрілості.
![Олексій Резкіков](/_next/image?url=%2F_next%2Fstatic%2Fmedia%2FReznikov.94ea0dd6.png&w=128&q=75)
«Міноборони як державний замовник відповідальне за адміністрування всіх етапів процесу, пов’язаного з новим зразками ОВТ: від їх оцінки - до прийняття рішення про введення в експлуатацію. … Нас цікавлять в першу чергу «зрілі розробки», які можуть бути швидко доведені до застосування. Ми розраховуємо, що BRAVE1 допоможе доводити ініціативи до відповідного рівня зрілості. А далі ми підхопимо і проведемо усіма лабіринтами, до міжнародної кодифікації і реєстрів НАТО».
Коментар Міністра оборони, Олексія Резнікова, 26.04.2023
Комітет з менеджменту озброєнь
Квітень 2023
Наступним кроком Міноборони стало вдосконалення стратегічних підходів щодо реалізації військово-технічної політики. З цією метою було створено Комітет з менеджменту озброєнь, який обєднує керівників структурних підрозділів системи Міноборони для підтримки прийняття рішень Міністром оборони.
- Призначення
- Долучено відповідні СП МОУ, ГШ
Впровадження портфельного (програмного, проєктного) менеджменту розвитку систем озброєння в Україні
Травень 2023
Основними проблемами в оборонному секторі України є недостатня ефективність комунікації та співробітництва між різними учасниками та застарілі методи “військового будівництва“. Для їх вирішення пропонується створення екосистеми оборонних інновацій, яка забезпечить взаємодію та погоджені стратегії між учасниками, а також створення сприятливих умов на засадах ринкової економіки та демократії для стимулювання участі громадян в розвитку оборонного сектору. 25 травня 2023 року заступником Міністра оборони України було затверджено рішення науково-практичної конференції “Проблеми впровадження портфельного (програмного, проєктного) менеджменту розвитку систем озброєння, що має стати одним з основних напрямів реформування системи розробки і закупівлі озброєння. На основі цього рішення наразі готується План дій з впровадження портфельного (програмного, проєктного) менеджменту розвитку систем озброєння.
Створення Акселератора
Червень 2023
В березні 2023 Міністр оборони запропонував своїм заступникам висловити зацікавленість та надати пропозиції щодо створення подібного органу в системі МОУ. Зацікавленість висловили В.Гаврилов, який координує роботу з ОВТ, ОПК, ВТС та А.Шевченко, який опікується міжнародним напрямоком та євро-атлантичною інтеграцію.
У квітні 2023 Заступник міністра оборони з ОВТ сформував неформальну проєктну команду з радників, експертів Міноборони та керівників підпорядкованих йому підрозділів, яка опрацювала наявний досвід та запропонувала варіанти реформування процесу роботи з розробниками ОВТ. За основу було визначено фокус на зрілі розробки, які відповідають за ТРЛ рівням 7 та вище. Було проведено моделювання варіантів процесів за методологією BPMN, проведено широке коло консультацій із зацікавленими стейкхолдерами з боку Міноборони, ГШ ЗСУ, підприємств.
Проведено опитування та фокус-групи з підприємствами й окремими волонтерськими командами, які долучені до технологічної допомоги ЗСУ. В результаті було підготовлено і погоджено пакет необхідних НПА, веб-платформу для АМО. Одночасно, проєктна команда за підтримки Директорату Цифровізації Міноборони впровадила базову автоматизацію в свою роботу на основі Office 365, та спільно з ІТ-волонтерами розробила сайт АМО, спроєктувала вимоги до CRM для автоматизації задіяних підрозділів та фахівців. (Всього для 7 підрозділів загальною чисельністю понад 500 працівників.)
Новина про створення Акселератора на сайті МОУ