ПРО АКСЕЛЕРАТОР

СТВОРЕНО ЗГІДНО НАКАЗУ МОУ №346 ВІД 08 ЧЕРВНЯ 2023 РОКУ.

НАША МІСІЯ

ПРИСКОРЕННЯ ПРОЦЕСІВ ВСЕРЕДИНІ МІНОБОРОНИ ЗАДЛЯ ЛІДЕРСТВА У ВІЙСЬКОВИХ ІННОВАЦІЯХ

Акселератор інноваційного розвитку Міністерства оборони України (далі по тексту - АМО) поєднує та розвиває спроможності долучених структурних підрозділів системи Міноборони. Керівником АМО є Заступник Міністра оборони, Володимир Гаврилов. В його сфері відповідальності питання ОВТ, ОПК, ВТС.

ДЛЯ КОГО?

developer
ОПК
uaf
ЗСУ
mou
МОУ
partners
МІЖНАРОДНІ ПАРТНЕРИ

ГОЛОВНІ ЦІЛІ

01
оптимізувати сервіси МОУ для розробників ОВТ
    02
    створити процеси, які підвищують ефективність співпраці ОПК з МОУ та ЗСУ
      03
      автоматизувати оптимізовані сервіси та внутрішні процеси
        04
        зростання задоволення сервісами МОУ з боку їх цільових аудиторій
          05
          зростання ефективності внутрішньої комунікації та співпраці СП
            06
            запровадження проєктного менеджменту у сферах ОВТ, ОПК, ВТС

              FAST-TRACK ФУНКЦІЇ АМО

              процес впровадження ОВТ оптимізовано до 1.5 місяці замість 2+ років, як це було раніше
              час, що витрачається на спілкування з чиновниками, скорочується на порядки, завдяки введенню системи “єдиного вікна”
              кількість документів які треба подавати розробнику ОВТ зменшується з більше ніж 100 - до всього 5

              ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ

              medium logo

              АКСЕЛЕРАТОР

              Міністерства оборони України

              Головна причина створення акселератора - надмірна зарегульованість організаційно-функціональної структури Міноборони, довгі, не орієнтовані на результат процеси в державі, відсутність сучасної автоматизації, фахівців з проєктного та інноваційного менеджменту, низька ефективність взаємодії між Мінобороною та підприємствами сектору ОПК, у т.ч. тими що прагнуть до нього долучитися, недостатній рівень проактивності та сучасної інноваційної культури в роботі Міністерства.

              “Закритий клуб” оборонно-промислового комплексу завжди орієнтувався на практику замовлених державою дослідно-конструкторських робіт як на основну форму розвитку ОПК: режим таємності, специфічна наукова школа, висока вартість дослідно-конструкторських робіт, специфічний ринок збуту та інші фактори майже виключили з поля зору цілий прошарок інноваційних розробок, що дешеві, масові і нагально потрібні. Вони почали неочікувано для “Закритого клубу” вистрілювати зусиллями волонтерів і спільнокоштом прямо на фронт - БПЛА, бойові модулі, сучасне спорядження, зв’язок, окопний РЕБ, камери спостереження і багато іншого, що не виробляв сектор ОПК, що не стояло на озброєнні і не закуповувалось Міноборони. Треба було міняти цю культуру, але стримувала нормативна база.

              Спрощення порядку допуску нових ОВТ - зміни до Постанови КМУ № 345

              Вересень 2022

              У постанову Кабінета Міністртів України № 345, що регулює порядок постачання озброєння та військової техніки (ОВТ) під час особливого періоду, було внесено норми, які дозволяли радикально спростити і пришвидшити процеси впровадження нових зразків ОВТ, що не виробляються серійно. Вже через кілька місяців нові типи БПЛА десятками допускались до експлуатації, а на їх закупівлі з боку Міноборони почали витрачатись мільярди гривень. Без зайвої реклами і в робочому порядку.

              National Defence Hackathon

              Листопад 2022

              У листопаді 2022, в Києві відбувся організований Міноборони Національний оборонний хакатон 2022 (National Defence Hackathon 2022). На ньому зібралися найкращі українські спеціалісти з кібербезпеки, протидії дезінформації та експерти з IT-сфери з державного та приватного секторів, а також представники НАТО та міжнародні фахівці.

              Змагання відбувалися за трьома напрямками: технічним, протидії дезінформації та юридичним. Учасники хакатону були розділені на 41 команду з державного та приватного секторів, загалом близько 300 учасників.

              Хакатон, що проводився у метрополітені через загрозу обстрілів, попри це продемонстрував високу активність і велику зацікавленість бізнесу у впровадженні інноваційних розробок в мілітарній сфері, переконав у необхідності більш тісної співпраці приватних розробників військової техніки з державою, але у нових, відмінних від стереотипних, формах.

              Ініціатива Brave1

              Квітень 2023

              У квітні 2023 року в Україні був запущений defenсe-tech кластер BRAVE1, щоб прискорити створення оборонних розробок. Проєкт реалізується Міністерством цифрової трансформації спільно з Міністерством оборони, Генеральним штабом Збройних Сил України, Радою національної безпеки і оборони, Міністерством стратегічних галузей та Міністерством економіки. МОУ та ЗСУ опрацьовують пропозиції, які надходять від Brave1 та мають високий рівень технологічної зрілості.

              Олексій Резкіков
              «Міноборони як державний замовник відповідальне за адміністрування всіх етапів процесу, пов’язаного з новим зразками ОВТ: від їх оцінки - до прийняття рішення про введення в експлуатацію. … Нас цікавлять в першу чергу «зрілі розробки», які можуть бути швидко доведені до застосування. Ми розраховуємо, що BRAVE1 допоможе доводити ініціативи до відповідного рівня зрілості. А далі ми підхопимо і проведемо усіма лабіринтами, до міжнародної кодифікації і реєстрів НАТО».

              Коментар Міністра оборони, Олексія Резнікова, 26.04.2023

              Комітет з менеджменту озброєнь

              Квітень 2023

              Наступним кроком Міноборони стало вдосконалення стратегічних підходів щодо реалізації військово-технічної політики. З цією метою було створено Комітет з менеджменту озброєнь, який обєднує керівників структурних підрозділів системи Міноборони для підтримки прийняття рішень Міністром оборони.

              • Призначення
              • Долучено відповідні СП МОУ, ГШ

              Впровадження портфельного (програмного, проєктного) менеджменту розвитку систем озброєння в Україні

              Травень 2023

              Основними проблемами в оборонному секторі України є недостатня ефективність комунікації та співробітництва між різними учасниками та застарілі методи “військового будівництва“. Для їх вирішення пропонується створення екосистеми оборонних інновацій, яка забезпечить взаємодію та погоджені стратегії між учасниками, а також створення сприятливих умов на засадах ринкової економіки та демократії для стимулювання участі громадян в розвитку оборонного сектору. 25 травня 2023 року заступником Міністра оборони України було затверджено рішення науково-практичної конференції “Проблеми впровадження портфельного (програмного, проєктного) менеджменту розвитку систем озброєння, що має стати одним з основних напрямів реформування системи розробки і закупівлі озброєння. На основі цього рішення наразі готується План дій з впровадження портфельного (програмного, проєктного) менеджменту розвитку систем озброєння.

              Створення Акселератора

              Червень 2023

              В березні 2023 Міністр оборони запропонував своїм заступникам висловити зацікавленість та надати пропозиції щодо створення подібного органу в системі МОУ. Зацікавленість висловили В.Гаврилов, який координує роботу з ОВТ, ОПК, ВТС та А.Шевченко, який опікується міжнародним напрямоком та євро-атлантичною інтеграцію.

              У квітні 2023 Заступник міністра оборони з ОВТ сформував неформальну проєктну команду з радників, експертів Міноборони та керівників підпорядкованих йому підрозділів, яка опрацювала наявний досвід та запропонувала варіанти реформування процесу роботи з розробниками ОВТ. За основу було визначено фокус на зрілі розробки, які відповідають за ТРЛ рівням 7 та вище. Було проведено моделювання варіантів процесів за методологією BPMN, проведено широке коло консультацій із зацікавленими стейкхолдерами з боку Міноборони, ГШ ЗСУ, підприємств.

              Проведено опитування та фокус-групи з підприємствами й окремими волонтерськими командами, які долучені до технологічної допомоги ЗСУ. В результаті було підготовлено і погоджено пакет необхідних НПА, веб-платформу для АМО. Одночасно, проєктна команда за підтримки Директорату Цифровізації Міноборони впровадила базову автоматизацію в свою роботу на основі Office 365, та спільно з ІТ-волонтерами розробила сайт АМО, спроєктувала вимоги до CRM для автоматизації задіяних підрозділів та фахівців. (Всього для 7 підрозділів загальною чисельністю понад 500 працівників.)

              Новина про створення Акселератора на сайті МОУ

              ДОСВІД КРАЇН НАТО

              Проблеми взаємодії МО та мілітарного бізнесу мають і відповідні структури країн-союзниць. Для рішення цих питань там розвинулася практика створення спеціалізованих підрозділів, метою яких є стимулювання інновацій для підвищення обороноздатності у підприємств з різних секторів економіки, швидка оцінка їх проєктів/технологій та контрактування експериментальних партій.

              США

              Defence Innivatio Unit (DIU)

              Defence Information Systems Agency (DISA)

              National Security Innovation Network (NSIN)

              Велика Британія

              Defence and Security Accelerator (DASA)

              Австралія

              Defence Innovation Hub

              NATO

              Innovation Unit (under Deputy General Secretsry of NATO)

              Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA)

              ЗАПРОШУЄМО ДО СПІВПРАЦІ

              drone
              Розробники
              Реєструйте тут заявку на допуск до експлуатації нового зразка ОВТ для пришвидшення обробки
              Подати заявку
              developer
              Підприємства
              Звертайтесь до Акселератора, якщо є питання, пропозиції з реформ, або виникли проблеми у співпраці з МОУ
              Задати питання
              specialist
              Фахівці
              Запрошуємо фахівців (мобілізованих та цивільних) в команду Акселератора та сектору ОВТ МОУ. (NB: Ми тимчасово не приймаємо нові заявки).